top of page

Praktyczny przewodnik dla młodego wystawcy
Czyli debiut kota na wystawie

wystawa-2.jpg

Uwaga! Wszystkie teksty i zdjęcia zawarte na naszej stronie są chronione prawem autorskim.

Wszelkie próby kopiowania całości lub części są całkowicie zabronione i karalne.

„Pielęgnujemy pozytywne doświadczenia!” to nasze motto. Wierzymy, że udział w wystawach, wystawianie kotów rasowych powinno być pozytywnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Sport może być konkurencyjny, ale nagroda za dogłębne poznanie i doskonalenie swojej rasy oraz łączenie się z wystawcami (którzy mogą nawet okazać się przyjaciółmi na całe życie) jest prawdziwą nagrodą, jaką ma do zaoferowania kocia rodzina. Zatem zaczynamy!

 

Wystawienie kota po raz pierwszy na wystawie jest zawsze niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem.

Cała "zabawa" zaczyna się na długo przed samą wystawą. Jeśli nie wiesz jak się do niej przygotować, a na pewno nie wiesz, skoro to Twój debiut, musisz po wszelkie wskazówki udać się do :

•     hodowcy, od którego zaadoptowałeś kociaka;

•     stowarzyszenia felinologicznego, którego jesteś członkiem; bo zakładamy, że już jesteś;

•     weterynarza, zajmującego się Twoim kotem na co dzień;

•     możesz też zajrzeć na taką stronę w Internecie, jak ta.

 

Dokumenty

Skoro jedziesz na wystawę, zastanów się czy Twój kociak zarejestrowany jest w stowarzyszeniu felinologicznym, którego Ty jesteś już członkiem. Jeżeli nie, to szybko to zrób. Spis klubów znajdziesz w internecie  www.felispolonia.pl Zapraszamy też do nas, do Felis Posnania, jesteśmy jednym z klubów FIFe. Gotowe? No to możesz czytać dalej...

Kolejnym krokiem jest wypełnienie zgłoszenia kota na wystawę (formularz zgłoszenia możesz pobrać z naszej strony internetowej).  Zgłoszenie takie musi być potwierdzone przez Twój klub. Teraz wysyłasz zgłoszenie i ksero przelewu pod adres organizatora wystawy. Opłaty za wystawę wnosi się przelewem.

Dokumenty, które musisz mieć na wystawie to:

•     aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia kota wydane przez weterynarza, nie wcześniej niż 3 dni przed wystawą.

•     paszport lub książeczkę zdrowia kota z aktualnymi szczepieniami. Ważne, aby kot miał ważne wszystkie wymagane szczepienia! Sprawdź warunki weterynaryjne wystawy!

•     dowód opłaty zgłoszenia kota na wystawę.

•     kopię rodowodu kociaka (na wszelki wypadek).

Pamiętaj, że twój kot musi być zaczipowany.

 

Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości czy wszystkie dokumenty są w porządku, skontaktuj się ze swoim klubem.

 

Kot

Przygotowanie kota na wystawę jest bardzo ważne, bo świadczy nie tylko o kocie, ale przede wszystkim o jego opiekunie. Podstawą jest czyste oraz zadbane i wyczesane futerko. Kota należy wykąpać kilka dni przed wystawą, używając specjalnych szamponów i odżywek, różnych dla różnych ras kotów. Jeśli twój kot jeszcze nie wie o tym, że lubi kąpiele w wannie, to po trzeciej, albo czwartej wystawie stanie się to jego jednym z ulubionych zajęć. Suszenie kota odbywa się w zależności od rasy oraz długości i struktury włosa w sposób naturalny, czyli tylko za pomocą miękkiego ręcznika lub przy użyciu suszarki. Każdy kot, jak małe dziecko musi po kąpieli pozostać przez jakiś czas w ciepłym pomieszczeniu. Pamiętaj, że koty są bardzo delikatne. O szczegóły kąpieli poproś hodowcę, od którego masz kota.

Nie można zapomnieć o tzw. kocich łzach – trzeba oczyścić oczy oraz uszy kociaka. Najlepiej nadają się do tego waciki kosmetyczne.

Kot musi też obowiązkowo mieć przycięte na krótko pazurki. Myślę, że pierwszy raz powinien zrobić to weterynarz dopóki nie zaopatrzymy się w specjalne cążki oraz umiejętności wykonywania tak skomplikowanej czynności.

Zdenerwowany, zestresowany i przerażony kot na wystawie, to bardzo przykry widok, dlatego od małego należy przyzwyczajać kota do ludzi, nie może się bać obcych osób, nie powinien zbytnio protestować przebywając na rękach obcej osoby, dlatego zachęcajcie gości w domu do głaskania i zabawy z malcem.

Istotne jest również to, by nie zganiać gwałtownie kociaka ze stołu, gdy temu "niechcący" zdarzy się tam zawitać. Kot oceniany jest bowiem na stoliku sędziego... będzie mu się to źle kojarzyło.

Każdy kot, tak jak małe dziecko musi mieć odpowiedni ekwipunek na wystawę. Klatki wystawowe w Polsce najczęściej mają wymiary: 65cm wysokość x 70cm szerokość x 70cm głębokość. Czasem na wystawie istnieje możliwość ( za dodatkową dopłatą ) otrzymania podwójnej klatki, wtedy podstawa klatki ma wymiar 70 x 140cm . Dekoracja klatki służy też ozdobie kota i wyeksponowaniu go w odpowiedni sposób dla zwiedzających wystawę. Wszelkie formy dekoracji klatki zależą od pomysłu i gustu wystawcy. Bardzo ważne są nie przeźroczyste zasłonki, które obowiązkowo potrzebne są na wystawie do oddzielania kotów od siebie w poszczególnych klatkach. Trzeba uszyć zasłonki (mocowanie dowolne: gumka, troczki, ściągacz) oraz mieć kawałek sztywnego materiału na wyłożenie dna klatki np. (dywanik łazienkowy, koc, wykładzina łazienkowa lub gąbka). Można również do klatki wsadzić tzw. kocią norkę – budkę, aby nasz ulubieniec czuł się bezpiecznie. Innym rozwiązaniem jest zakup własnej przenośnej klatki typu Sturdi. Wtedy nie musimy już posiadać dodatkowych zasłonek. Pamiętajmy, że dla kota pierwsza wystawa to duże wyzwanie, nowe miejsce, dużo ludzi, hałas, inne zapachy i inne koty, więc trzeba zapewnić mu komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo przydatna i niezbędna jest przeźroczysta cienka pleksi lub gęsta siatka, która powstrzyma oglądających, a zwłaszcza dzieci przed wkładaniem palców do klatki kota. Oczywiście należy mieć miseczkę na picie i jedzenie oraz małą kuwetę, która zmieści się do klatki.

O tego typu informacje, dotyczące pielęgnacji kota i wyposażenia na wystawie warto poprosić hodowcę, od którego zakupiło się kota. Tak przygotowany ulubieniec jest gotowy do wystawy.

 

Wystawa

Na wystawie najpierw trzeba przejść przez kontrolę weterynaryjną. Lekarz weterynarii ogląda kota, zaświadczenie i książeczkę zdrowia. Następnie od organizatorów dostajemy katalog (czasami jest dostępny on-line) oraz numer klatki dla kota, a także identyfikator wystawcy, aby bezproblemowo poruszać się po terenie wystawy.

Następnie należy sprawdzić w katalogu wszystkie dane kota i w razie jakichkolwiek niezgodności zgłosić je natychmiast do organizatora, najczęściej w sekretariacie wystawy. Kiedy już wszystkie sprawy z danymi w katalogu są OK, czas odszukać swoją klatkę. Część organizatorów numeruje klatki, a część pozostawia możliwość wyboru przez wystawców.

Przed rozpoczęciem wystawy sprawdzamy, kto będzie oceniał naszego kota. Lista ras i odmian barwnych kotów, ocenianych przez poszczególnych sędziów, jest wywieszana przed rozpoczęciem wystawy czasami też znajduje się w katalogu. Kolejność oceny jest taka, jak na liście. Pamiętajmy by uważnie śledzić przebieg oceny i nie spóźnić się z przyniesieniem kota do oceny.

 

Ocena sędziowska

Kota do oceny najczęściej przynosi właściciel i on sam prezentuje go sędziemu. Czasem wyręczają nas stewardzi (są to osoby z obsługi ringu, ubrane najczęściej w takie same koszulki).

Sędzia ogląda kota i swoje uwagi wpisuje do karty oceny, którą wraz z dyplomem wystawca otrzymuje pod koniec wystawy. Sędzia najczęściej również omawia szczegółowo ocenianego kota. Wystawca nie powinien komentować oceny sędziego.

Musisz uważnie obserwować innych hodowców i jeżeli do tej pory nie nauczyłeś się prezentować swojego kota, to zostało ci niewiele czasu. Zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc ( najlepiej kogoś, kto ma kota tej samej rasy).

 

Na wystawach koty mogą otrzymywać następujące oceny:

•          ocena doskonała - Ex

•          ocena bardzo dobra - VG

•          ocena dobra – G

 

Lokaty 1, 2, 3, 4 przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w tej samej klasie. Koty oceniane są w kilkunastu klasach wystawowych, których spis znajduje się w katalogu wystawowym. Certyfikaty mogą być przyznane najlepszym kotom w klasie i są one niezbędne do otrzymania tytułów.

Kocury i kotki oceniane są oddzielnie. Kastraty i kastratki nie są porównywane z pozostałymi kotami. Młodzież (6-10 miesięcy) i kocięta (3-6 miesięcy) otrzymują tylko oceny z odpowiednią lokatą ale nie mogą otrzymać certyfikatu. Koty o nieuznanych odmianach barwnych otrzymują oceny i klasyfikację ale nie mogą otrzymać certyfikatów i nie mogą być nominowane do BiS. Kotom ras nieuznanych, miotom, kotom domowym przyznawane są miejsca I, II, III, VI. Koty ras nieuznanych nie mogą otrzymać nominacji do BiS.

Jeśli w danym kolorze lub grupie barwnej są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędzia może wybrać najlepszego kota i przyznać mu tytuł Najlepszy w Kolorze - Best in Variety (BIV). Tytuł BiV może być przyznawany dla całej grupy kotów lub też z podziałem na klasy wystawowe. Kastraty nie mogą być łączone z innymi kotami i walczą one osobno o tytuł BiV Neuter. Tytuł ten jest bardzo ceniony przez hodowców.

Wybór kotów do finału, nazywanego Best in Show jest pozornie nieco bardziej skomplikowany. Sędzia nominuje do BiS swoje najlepsze koty. W każdej kategorii, a jest ich 4 + koty domowe, sędzia nominować może (acz nie musi) po jednym: dorosłym kocurze, dorosłej kotce, kastrowanym kocurze, kastrowanej kotce, młodzieży i kociaku. Porównuje on więc koty kilku ras. Nominacja do BIS jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem.

Podsumowując, może się zdarzyć, że kota trzeba będzie przynieść do sędziego 3 razy, czego wszystkim wystawcom serdecznie życzę. Dlatego trzeba dość uważnie słuchać komunikatów przekazywanych przez stewardów i nie przegapić przywołania kota do sędziego.

 

Best in Show

Jest to finałowa gala wystawy. Biorą w niej udział tylko najpiękniejsze koty danego dnia wystawy. Odbywa się na zakończenie dnia wystawowego. Wszystkie nominowane koty umieszczone są w klatkach na ringu i prezentowane wyłącznie przez stewardów. Zespół sędziów wybiera najlepsze koty i kotki, które potem walczą między sobą o tytuł Best in Show. Jest to najwyższy oficjalny tytuł FIFe. Organizator może zdecydować o przyznaniu dodatkowych tytułów, jak Best in Category czy Best of the Best, niemniej są to tytuły nieoficjalne.

Karty ocen i dyplomy wydawane są najczęściej pod koniec wystawy, trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie ma żadnego błędu i ewentualne pomyłki zgłosić od razu do organizatora do sekretariatu wystawy, bo po wystawie będzie już za późno.

Świat kocich wystaw to przyprawiająca o zawrót głowy mieszanka różnych klas, tytułów i nagród. Tym, co się ocenia, jest zbieżność kota z ideałem dla danej rasy i odmiany barwnej, który jest określany jako standard rasy, czyli kota "idealnego" w swojej klasie, płci, kolorze i maści. Nie ma jednak kotów brzydkich!

Wszystkie są piękne i każdy z nich na pewno znajdzie uznanie w oczach ludzi kochających koty.

Wystawy to świetna okazja do poznania innych hodowców, wymiany poglądów i osiągania wspaniałych sukcesów. Dla wielu z nas są to niezapomniane chwile. Atmosfera, jaka panuje na wystawach jest niepowtarzalna.

felisposnania_2023_logo_RGB_edited.png
logo-FIFe-czarne.png
felis polonia-black.png
bottom of page